Sigma Toroidal Akım Transformatörleri İle Kaçak Akım Korumada Esnek Çözümler

Motor Koruma Şalteri
13 Mart 2020
SCV (sürücülü) Reaktif Röle
1 Nisan 2020

Sigma toroidal akım transformatörleri , Sigma kaçak akım algılama röleleri için özel olarak üretilmiş devre elemanlarıdır.

Sigma toroidal akım transformatörleri;

  • İç çapına göre 80mm, 110mm, 160mm, 210mm, 300mm standart tip olarak
  • 110mm ve 210mm iç çapına göre açılabilir tip olarak
  • 280*1125 ve 470*160mm olarak dikdörtgen tip olarak üretilirler.

Toroidal akım transformatörleri kullanılarak oluşturulan kaçak akım algılama rölesi + açtırma bobini + termik manyetik şalter kombinasyonu canlıları elektrik çarpmasına veya bina/işyerlerini izolasyon hatasından kaynaklanabilecek yangın risklerine karşı korur.

Bu kombinasyonda termik manyetik devre kesici, kaçak akım oluşması durumunda diğer kullanılan yardımcı elemanlar ile devreyi açma kapama işlemini yerine getirirken aynı zamanda sistemi aşırı yük akımlarına ve kısa devre akımlarına karşı da korur. Kaçak akım algılama rölesi, toroidal akım transformatörlerinden gelen kaçak akımı ölçerek, belirlenen kaçak akım seviyesinin aşılması durumunda devre kesicinin devreyi hızlıca kesmesini sağlar.

Sigma Elektrik toroidal akım transformatörlerinin içerisinden faz ve nötr iletkenleri geçer. Faz iletkeni üzerinden giden ve nötr iletkeni üzerinden geri dönen akımların vektörel toplamları sistemde herhangi bir kaçak oluşmaması durumunda sıfır “0” dır. Sistemde bir kaçak akım meydana geldiğinde ise toroidal akım transformatörleri bu fark akımını algılayarak kaçak akım koruma rölesi ve devre kesici sayesinde sistemi koruma altına alır.

Standart Tip Sigma Toroidal Akım Trafosu                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dikdörtgen Tip Sigma Toroidal Akım Trafosu

Neden Sigma Toroidal Akım Transformatörleri Kullanılmalıdır?

Sigma Elektrik toroidal akım transformatörleri sayesinde gerek standart tip gerek dikdörtgen tip gerekse açılabilir tip ile her türlü proje ihtiyacına yönelik uygun ürün seçim imkanı sunar. Sigma dikdörtgen tip toroidal akım transformatörleri genellikle kurulu gücün yüksek olduğu ve açık tip şalterlerin kullanıldığı elektrik panolarında kullanılır. Sigma açılabilir tip toroidal akım transformatörleri sayesinde uygulamada kolay ve hızlı montaj imkanı ile zamandan ve işgücünden tasarruf edilir.