Motor Koruma Şalteri

Alçak Gerilim Güç Kontaktörleri
4 Mart 2020
Sigma Toroidal Akım Transformatörleri İle Kaçak Akım Korumada Esnek Çözümler
23 Mart 2020

Motor Koruma Şalteri, elektrik motorlarını aşırı yük akımına (termik akım), kısa devre akımına, faz hatasına karşı korumak bunların yanında elektrik motorunu manuel olarak devreye alıp devreden çıkartmak için tasarlanmış elektriksel kontrol, kumanda ve koruma elemanıdır.

Sigma Motor Koruma şalterleri 0,1A ile 80A aralığında termik ayarlı, 100kA e kadar kısa devre kesme kapasiteli üretilmekte ve geniş aksesuar imkanı ile uygulamalarda kolaylık sağlamaktadır. Motor Koruma Şalterleri koruma yapacağı motorun gücüne, motor nominal akım değerine ve çalışma gerilimine göre seçilir.

Motor Koruma Şalterleri, termik ve manyetik açma salıcıları ile bir devre kesici gibi davranarak motor sistemini aşırı akımlara karşı koruma altına alır. Hızlı karakterli açma sağlaması ve faz kaybına karşı koruma sağlaması devre kesici-otomatik sigorta gibi termik manyetik koruma elemanları ile arasındaki farkı oluşturur.

Endüstride motor sistemlerinin korunmasında kullanılan bir diğer devre elemanı ise termik röle-kontaktör kombinasyonudur.

Sigma Motor Koruma şalterleri tek bir ürün ile yer tasarrufu sağlayarak kompakt boyutlarda optimum çözüm sunar.

Son derece geniş aksesuar imkanı ile,

  • Açtırma bobinleri ile uzaktan açma sağlanabilir.
  • Düşük gerilim bobini ile şebeke gerilimi belli bir değerin altına düştüğünde motor devresinin zarar görmesinin önüne geçilebilir.
  • Yardımcı kontaklar ise motor koruma şalterinin devrede olup olmadığı bilgisini verilebilir.
  • Muhafaza kutusu sayesinde motor koruma şalterinin fiziksel zarar görmesi engellenmiş olurken IP55 koruma sınıfı ile toz ve neme karşı da koruma sağlanabilir.
  • Kontaktör kombinasyon bloğu ile motor devresinin uzaktan kontrolü sağlanır.

NEDEN SİGMA MOTOR KORUMA ŞALTERİ KULLANILMALIDIR?

Sigma Motor Koruma şalterleri kompakt boyutları ve güvenilir çalışma performansı ile TS EN ve Avrupa standartlarına uygun üretilmektedir. 100kA’e kadar kesme kapasitesi ile motor devrelerini ve elektrik tesisatını ayrıca bir koruyucu devre elemanı kullanmadan güvenle koruma altına alırken daha ekonomik, panolarda yer tasarrufu sağlayan çözümler sunar. Ayarlanabilir termik akım aralığı sayesinde çeşitli uygulamalar için optimum çözüm oluşturur. Sistemde herhangi bir aşırı akım oluşması durumunda devreyi çok hızlı keserek motorların zarar görmesini engeller.