Sigma Kompakt Devre Kesicili Otomatik Transfer Şalteri

Kontrol ve Koruma Bir Arada, Sigma Motor Koruma Şalterleri
20 Ağustos 2021
Akım Transformatörü Nasıl Seçilir?
24 Eylül 2021

Şebeke enerjisinden bağımsız olarak alternatif bir kaynağın daha bulunduğu sistemlerde şebeke enerjisinin kesilmesi durumunu algılayarak alternatif kaynağı devreye alacak bir anahtarlama cihazına ihtiyaç duyulur. Şebeke ve alternatif kaynak arasındaki transfer işleminin gerçekleşmesi için çeşitli uygulamalar bulunur. Bu uygulamalar arasında Kompakt şalter ve mekanik kilitleme bloğu ile oluşturulan uygulama, enversör kontaktör uygulaması gibi birden fazla devre elemanının kullanıldığı daha karmaşık uygulamalar yer alırken, otomatik transfer şalterleri tek bir ürün ile çözüm sağlamaktadır.

Enerji sürekliliğinin oldukça önemli olduğu hastaneler, eğitim kurumları, fabrikalar, havaalanları vb. gibi alanlarda acil enerji ihtiyacının sağlanması için sorunsuz ve hızlı bir anahtarlama ünitesi önem kazanmaktadır.

Otomatik Transfer Şalterleri, 2 enerji kaynağından devrede olan kaynağın kesilmesi durumunda diğer enerji kaynağını otomatik devreye alan cihazdır. Başlıca kompakt bir yapı içerisinde elektronik kontrol ünitesi, mekanik kilit ve 2 farklı ayırıcıdan oluşur.

Sigma SATS Tipi Otomatik Transfer Şalterleri

Sigma Sats tipi otomatik transfer şalterleri, IEC 6094-6-1 standardına uygun olarak 800A e kadar üretilmektedir.

İçerisinde şebeke girişinde ve alternatif kaynak girişinde olmak üzere 2 adet kompakt tip devre kesici bulunmaktadır. Böylece enerji transferinin yanında aşırı yük akımlarına ve kısa devre akımlarına karşı koruma sağlanmış olur, harici devre kesici kullanılmasına gerek kalmaz.

  • Otomatik transfer şalterinin 1-0-2; şebeke, kapalı, jeneratör konumları otomatik veya manuel olarak ayarlanabilmektedir.
  • Hata ekranı sorgusu ile detaylı hata kodu sorgulaması yapılabilir.
  • 3 fazın voltaj ve frekans bilgisi anlık olarak LCD ekran üzerinden kullanıcıya sunulur.
  • Aşırı ve düşük gerilim korumasına sahiptir. Gerilim limit değerleri kullanıcı tarafından ayarlanabilmektedir.
  • Alternatif kaynak ve şebeke arasındaki transfer geçiş zamanı kullanıcı tarafından ayarlanabilmektedir.

Şebeke veya alternatif kaynak durumu Sigma transfer şalterleri üzerinden kolaylıkla gözlemlenebildiği gibi kontrol terminalleri üzerinden de harici bağlantı ile gözlemlenebilir, pasif kontak çıkışları ile acil durdurma işlemi gerçekleşebilir. Ayrıca yine kontrol terminali üzerinden Jeneratör start-stop kontrolü de sağlanabilir.