Akım Transformatörü Nasıl Seçilir?

Sigma Kompakt Devre Kesicili Otomatik Transfer Şalteri
9 Eylül 2021
Termik Röleler Nasıl Çalışır, Nerelerde Kullanılır?
6 Aralık 2021

Akım transformatörleri, akımın ölçülmesi amacıyla kullanılan bir ölçüm trafosudur. Akım transformatörleri ile elektrik hattından geçen akım, belirli bir değere indirgenerek ölçü aletlerine iletilir. Ölçü aletlerinin elektrik hattına direk bağlanması yerine akım transformatörleri ile daha küçük değerlere indirgenmesinin sebebi, ölçü aletlerinin bu yüksek akım değerlerini ölçememesidir, bu nedenle akımın belirli bir oranda indirgenmesi, sonrasında ölçü aletlerine iletilmesi gerekmektedir.

Akım transformatörleri içerisinden geçirilen kablo/bara akım transformatörünün çevirme oranı mertebesinde indirgenerek sekonder terminaller üzerinden ölçüm yapacak cihaza iletir.

Akım transformatörü üzerinden hassas bir ölçüm sağlanabilmesi için akım transformatörünün doğru ölçülmesi önemlidir.

Akım Transformatörü Nasıl Seçilir?

Akım transformatörleri çevirme oranı, doğruluk sınıfı trafo tipi ve güce göre seçilir.

Çevirme Oranı, akım trafosunun sargı sayısına göre belirlenir, primer akımın yani akım trafosunun içerisinde geçirilen kablonun /baranın üzerinden geçen akımın sekonder akıma yani akım trafosundan ölçü aletine iletilen akıma bölümü olarak ifade edilir. Örneğin çevirme oranı 300/5 olarak belirtilen bir akım trafosu, 300A primer akımını 5A sekonder akımına dönüştürür.

Doğruluk Sınıfı, akım trafosunun % hata oranını belirten değerdir. Örneğin cl: 0,5 doğruluk sınıfına sahip 300/5 bir akım trafosu, trafodan 300A bir akım geçişini % 0,5 oranında hata payı ile 298,5A veya 301,5A gibi algılayarak sekonder sargılara aktarır.

Trafo Gücü, akım trafosu sekonder sargılar üzerinden bir ölçü aletine bağlanır. Trafonun toplam gücü, ölçü aletinin harcadığı güç, trafo ile ölçü aleti arasında kabloların toplam kayıp gücü, ve temas kayıplarının toplamı ile hesaplanır. Trafo gücüne uygun seçilmeyen akım trafoları, hatalı ölçümlere sebebiyet verebilir.

Sigma Akım Transformatörleri , IEC 61869-2 uluslararası Avrupa standardına uygun olarak standart tip akım transformatörü, baralı akım transformatörü, açılabilir akım transformatör, mini akım transformatörü, mühürlü akım transformatörü seçenekleri ile 5000A’e kadar üretilmektedir. Sigma Akım Transformatörleri, cl:0.2s , cl:0.2 , cl:0.5 , cl:1 , cl:3 doğruluk sınıflarında ,30VA trafo gücüne kadar ürün seçim imkanı ile kullanıcılara oldukça geniş çözümler sunmaktadır. Çift taraflı nikel kaplı sekonder terminaller kolay montaj imkanı sağlarken, 5kV izolasyon gerilimi, aleve dayanıklı gövde malzemesi ile uygulamalarda yüksek güvenlik sağlar.