Elektriksel Ölçümler Neden Gereklidir?

Sigma Açık Tip Güç Şalterleri
12 Mart 2021
Aşırı Gerilimin Nedenleri ve Parafudrlar
26 Nisan 2021

Elektrik enerjisinin ölçülmesi, elektriğin vazgeçilmez olduğu modern dünyada kaliteli ve verimli enerji sağlamanın ilk adımıdır. Enerji kalitesinde yaşanan problemler motorların, güç elektroniği sistemlerinin, aydınlatma sistemlerinin vb. elektrik ile çalışan tüm sistemlerin zarar görmesine neden olabilir.

Enerji Analizörleri, elektrik enerjisinin temel parametrelerinin analiz edilerek kullanıcıya sunulmasını sağlayan mikroişlemci tabanlı ölçüm aletidir. Sigma elektrik enerji analizörleri LCD ekranı ile çeşitli enerji parametreleri anlık görülebilir; ayrıca depolama ve haberleşme özelliği ile uzaktan erişim imkanı da sağar.

Sigma elektrik enerji analizörleri elektriğin çeşitli parametrelerini %0,2 hassasiyet ile ölçüm imkanı sağlar.

  • 3 faz gerilimlerin
  • 3 faz akımları
  • 3 faz görünür
  • 3 faz reaktif
  • 3 faz aktif güç
  • harmoniğe kadar akım ve gerilim harmonik bozulmaları
  • Frekans değeri
  • Güç faktörü

Harmonik akım ve gerilimleri enerji kalitesini bozan temel etmenlerdendir. Kondansatörler, motor sürücüleri gibi yarı iletken devre elemanlarının bulunduğu sistemler şebekeden harmonik akımları çekilmesine neden olur. Harmonik akım ve gerilimleri ise belirli seviyelerin üzerine çıktığında (akım harmonikleri için %20, gerilim harmonikleri için %5’dir) zararlı olmaya başlamaktadır. Başlıca zararlar ise kaynaktan çekilen gerilim dengesizliği, elektronik cihazların bozulması, kablolarda ısınma, sistemin rezonansa girmesi vb dir.

Elektrik enerjisinin izlenmesi ve kontrol edilmesini gerektiren bir diğer husus ise reaktif güç bileşenlerinin cezai durumların önüne geçilmesi için belirli sınırların altında tutulmasıdır. Reaktif oranlara ek olarak akım ve gerilim dengesizliği de yine ciddi problemler oluşturmaktadır, faz-faz akım- gerilimleri faz-nötr akım ve gerilimleri de özellikle motorlar başta olmak üzere sistem arızalarına neden olabilir.