Elektriğiniz Kesildiğinde Sigma Otomatik Transfer Şalterleri İle Enerjisiz Kalmayın

Paratoner Sistem Yıldırımdan Korunmada Yeterli Midir?
9 Haziran 2020
Silindirik Kartuş Sigorta mı Otomatik Sigorta mı Hangisini Seçmeliyim?
26 Haziran 2020

Oldukça sık karşılaşılan problemlerden biri olan elektrik kesintisi anında jeneratör, UPS gibi alternatif bir güç kaynağı devreye girerek elektrik ile çalışan cihazların devre dışı kalmasının önüne geçer. Otomatik transfer şalterleri ise elektrik kesintisi anında bu durumu algılayarak iki elektriksel güç kaynağı arasındaki transfer işlemini sıkıntısız otomatik ve hızlıca gerçekleştiren, böylece elektrik kesintisinin kritik durumlar oluşturacağı hastane, veri merkezleri, üretim tesisleri, ulaşım sistemleri vb. enerjisiz kalmasını önleyen bir elektromekanik anahtar ve kumanda elemanıdır.

Sigma Elektrik Otomatik Transfer Şalterleri ile transfer uygulamaları 2 veya daha fazla güç kaynağı arasında gerçekleştirilebilir.

1) Jeneratör-Jeneratör arasında

2) Şebeke-Jeneratör arasında

3) Şebeke-Şebeke arasında

4) 3 farklı kaynağın olduğu sistemlerde

En Uygun Hangi Sigma Otomatik Transfer Şalterini Seçmeliyim?

Sigma Otomatik Transfer Şalterleri ihtiyaca yönelik olarak 3 farklı tipte üretilir:

SATS Serisi Otomatik Sigortalı Transfer Şalteri (32-63A): Ana güç kaynağınız kesintiye uğradığında yükü 2sn içerisinde yedek güç kaynağınıza otomatik transfer eder. Ana güç kaynağınız geri geldiğinde, yükü tekrar 2sn içerisinde ana güç kaynağınıza otomatik transfer eder. Ana güç kaynağı girişinde bir adet, yedek güç kaynağı girişinde bir adet olmak üzere toplamda iki adet 63A’e kadar 6kA kesme kapasitesine sahip otomatik sigortalar sayesinde kısa devrelere ve aşırı yük akımlarına karşı sisteminizi koruma altına alır.

SATS-Serisi Termik Manyetik Şalterli Otomatik Transfer Şalteri(100-800A): Ana güç kaynağınız kesintiye uğradığında yükü kullanıcının ayarladığı süre içerisinde ( 2-180sn) yedek güç kaynağınıza transfer eder. Ana güç kaynağınız geri geldiğinde, yükü tekrar ( 2-180sn) içerisinde ana güç kaynağınıza transfer eder. Ana güç kaynağı girişinde bir adet, yedek güç kaynağı girişinde bir adet olmak üzere toplamda iki adet 800A’e kadar 36A kesme kapasitesine termik manyetik şalter ile kısa devrelere ve aşırı yük akımlarına karşı sisteminizi koruma altına alır. Elektronik kontrol ünitesi sayesinde ise 3 faza ait frekans ve voltaj değerleri dijital ekranda gösterilir. Arıza durumunda, arızanın nedenine yönelik detaylı hata sorgusu yapılır.

 

Mats-Serisi Otomatik Transfer Şalteri (100-3200A): Ana güç kaynağınız kesintiye uğradığında yükü 2sn içerisinde yedek güç kaynağınıza transfer eder. Ana güç kaynağınız geri geldiğinde, yükü tekrar 2sn içerisinde ana güç kaynağınıza transfer eder. Mats tiplerinde Sats tiplerinde olduğu gibi herhangi bir termik manyetik koruma görevi yoktur, Mats tipi otomatik transfer şalterlerinin kullanılması durumunda, uygun devre kesici de kullanılması gereklidir.