Yıldırıma Karşı İşletmemizi ve Elektronik Cihazlarımızı Nasıl Koruyabiliriz?

Kaçak Akım Koruma Şalterleri
1 Kasım 2019
Kompanzasyonda Neden Kompanzasyon Kontaktörü Kullanılır?
25 Kasım 2019

Dünya üzerinde her yıl ortalama 1,4 milyar civarında yıldırım oluşmaktadır. Yıldırımdan kaynaklı elektrik boşalması esnasında 200.000A e varabilen yıldırım akımı toprak yolu ile 2km çapında alana etki eder. Bu alan içerisinde, yıldırım akımı toprak yolu ile binanızdaki ve işyerinizdeki elektrik sistemleri, haberleşme sistemleri, güç hatlarına ulaşır ve bu hatlara bağlı olan cihazların bozulmasına ve yüksek miktarda maddi hasara sebep olur. Yıldırım kaynaklı aşırı akımı elektronik cihazlarınıza ulaşmadan ve onlara zarar vermeden toprağa boşaltan parafudrlar ile maddi hasarların önüne geçilir.

Parafudr nedir?
Parafudr şebekeye bağlı cihazları , şebekeyi , tesisatı yıldırım kaynaklı yürüyen darbelere (şebekeye karışan darbeler) ve tesis içi oluşan ani darbelere karşı koruyan bir elektriksel koruma elemanıdır.

Nasıl seçilir?
Parafudrun kullanılması kadar doğru seçilmesi de önem taşımaktadır.

Sınıf I (Tip 1 B sınıfı) parafudr: Ana giriş panolarında sayaç öncesinde kullanılması gereken Sınıf I, Tip1, B sınıfı olarak adlandırılan parafudrlar yıldırım darbesine karşı elektrik panosu içerisindeki tüm sistem ve cihazların korunmasını sağlar.

Sınıf II ( Tip 2, C sınıfı ) parafudr: Yardımcı panolarda (tali pano) sayaç sonrası kullanılması gereken Sınıf II, Tip 2, C sınıfı parafudrlar, şebekede oluşan aşırı gerilimlere karşı ekipmanların korunmasını sağlar.

Eğer ana dağıtım panosu ve tali pano arasındaki mesafe 10m’yi aşıyor ise giriş panolarında sayaç öncesi Sınıf I+II ( Tip 1+Tip2 B+C sınıfı ) parafudr kullanılması gerekir.B sınıfı ve C sınıfı parafudr korumasının bir araya getirilmesi sayesinde olabilecek yıldırım darbeleri ve şebekede oluşabilecek aşırı gerilim darbelerine karşı koruma sağlanır.

Sınıf III ( Tip 3, D sınıfı ) parafudr: C sınıfı parafudrun kullanım yeri ile hassas cihaz panosu arası mesafenin 30m’yi aşması durumunda ise Sınıf III parafudr, dağıtım kutularında kullanılır.

Neden Sigma parafudr?
TS EN ve Avrupa standartlarına uygun üretilen Sigma parafudrları ile elektrik tesisatı ve bu tesisata bağlı teçhizatlar güvenli bir şekilde koruma altına alınır.Sigma AG parafudrları Sınıf I Tip 1 B sınıfı hariç diğer tüm parafudrlar için hata sinyal kontağı ile birlikte sevk edilir.Bu sayede darbe gerilimi meydana geldiğinde, istenirse ikaz sinyali alınır. Sınıf II, Sınıf I+II,Sınıf III parafudrların katuşları kolayca değiştirilebilir, böylece bakım maliyetleri de düşürülmüş olur.Sigma parafudrlar geniş ürün seçim olanağı ile komple bir koruma sağlar, olabilecek tüm risklerin önüne geçilmiş olur.