Silindirik Kartuş Sigorta mı Otomatik Sigorta mı Hangisini Seçmeliyim?

Elektriğiniz Kesildiğinde Sigma Otomatik Transfer Şalterleri İle Enerjisiz Kalmayın
22 Haziran 2020
Kompanzasyonda Neden Ac-6b Kompanzasyon Kontaktörü Kullanılmalıdır?
5 Ağustos 2020

Aşırı akımlar elektrik sistemlerinde çok büyük zararlar oluşturabilir. Bu risklerden korunmak için çeşitli koruma elemanları mevcuttur. Sigortalar, devre kesiciler elektrik tesisatına monte edilen aşırı akımlara karşı koruma yapan cihazlardır. Bir elektrik sisteminde sigorta veya devre kesici yoksa ve tek bir devrede fazla cihaz çalıştırılırsa, o devrenin gücünü taşıyan kablo aşırı ısınır, kısa devre oluşur ve yangına sebep olabilir.  Otomatik sigortalar ve silindirik kartuş sigortalar sigorta sınıfındaki koruma elemanlarının başında gelir. Otomatik sigortalar ve silindirik kartuş sigortalar elektrik sistemlerini aşırı akımlara karşı korumak için kullanılsa da birçok temel farklılık içerirler. Bu ürünlerin nasıl seçileceği ise bu temel farklılıkları ve kullanılacağı elektrik sisteminin yapısını bilmekle ilgilidir.

  • Otomatik Sigorta (W Otomat)

Otomatik sigortaların aşırı yük akımı oluşması durumunda tepki süresi kısadır. Böylece aşırı yük akımı oluşması durumunda daha hassas koruma sağlayabilirken kesme kapasitesi ise silindirik sigortalara göre daha küçüktür. Aşırı akımlara karşı termik ve manyetik açma salıcıları ile koruma sağlar ve aşırı akımlar nedeni ile devre dışı kaldığında tekrar tekrar kullanılabilir. Modüler olarak DIN rayına monte edilebilir

  • Silindirik Kartuş Sigortalar

Kısa devre oluşması durumunda tepki süresi otomatik sigortalara göre oldukça kısadır. Böylece elektrik tesisatı ve tesisata bağlı cihazlar kısa devrelere karşı daha hassas bir şekilde korunur. Kesme kapasiteleri yüksektir ve aşırı akımlara karşı korumayı içerisinde bulunan telin ısı etkisiyle erimesiyle sağlar. Ancak aşırı akıma maruz kalarak devre dışı kalan Silindirik Kartuş Sigortaların yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir, tekrar tekrar kullanılamazlar. Silindirik kartuş sigortalar Silindirik kartuş sigorta yuvası içerisinde kullanılmalıdır.