Otomatik Transfer Şalterleri

Sanayi Devriminden Enerji Verimliliğine
10 Şubat 2022
Elektrik Sistemlerinde Yaşanan Harmonik Etkiler, Nedenleri Ve Zararları
14 Nisan 2022

Hayatın her anında vazgeçilmez olan elektrik enerjisinin kesintiye uğraması, fabrikalardan bireysel kullanıma kadar her alanda farklı zorluk ve kayıplara yol açmaktadır. Olumsuz durumların önüne geçebilmek için enerji sürekliliğinin sağlanması esastır. Bunun için ise şebeke enerjisinin kesintiye uğradığını algılayarak yedek enerji kaynağını devreye otomatik alacak “Otomatik Transfer Şalterleri”ne ihtiyaç duyulmaktadır.

Otomatik transfer şalterleri, ana enerji kaynağının kesintiye uğraması durumunda ana enerji kaynağını devreden çıkararak ,  yedek enerji kaynağını devreye alan elektromekanik bir anahtardır. Diğer bir deyiş ile  iki enerji kaynağından sadece birini sisteme ileten, sistemi besleyen kaynakta kesinti olması durumunda diğer kaynağa geçişi sağlayan cihazdır. Endüstriyel alanlar, binalar, ticaret merkezleri, konut projelerinde

Sigma Elektrik Otomatik Transfer Şalterleri

Sigma Otomatik Transfer Şalterleri, IEC 60947-6-1 standartlarına uygun olarak üretilmekte olup enerji transfer uygulamaları için kolay kurulum ve devreye alma avantajı sağlar. Enerji transfer uygulaması otomatik sağlanabildiği gibi istenilirse manuel olarak kurma kolu üzerinden de sağlanabilir. Enerji transfer işlemi jeneratör-jeneratör, şebeke-jeneratör, şebeke-şebeke gibi farklı kaynaklar arasında sağlanabilir.

Sigma Sats Tipi Otomatik Transfer Şalterleri ile 800A’e kadar kullanım imkânı sunulurken dahili termik-manyetik koruma ünitesi sayesinde harici bir kompakt şalter kullanılmasına gerek kalmaz. Böylece panolarda 2 adet kompakt şalter boyutlarında alandan tasarruf sağlanmış olur.3 faz izleme fonksiyonu ile ana kaynağın fazlarından herhangi biri veya ikisi kesintiye uğradığında bu durumu algılayarak otomatik olarak yedek kaynağa geçişi sağlar. Düşük ve yüksek gerilime karşı koruma özelliği sayesinde ise hem anahtarlama hem de ekstra koruma fonksiyonu kazanmış olur. Kaynaklar arası geçiş zamanlarının kullanıcı tarafından ayarlanabiliyor olması uygulamalarda esneklik sağlar. Üzerinde bulunan LCD ekran ile faz gerilimleri ve frekans bilgisi, kaynak durum bilgisi anlık olarak gösterilirken detaylı hata sorgulama ekranına da geçiş yapılabilir.

Sigma Mats Tipi Otomatik Transfer Şalterleri ile 3200A’e kadar kullanım imkânı sunulur. 3 faz izleme fonksiyonu ile ana kaynağın fazlarından herhangi biri veya ikisi kesintiye uğradığında bu durumu algılayarak otomatik olarak yedek kaynağa geçişi sağlar. Kuru kontak üzerinden 0 pozisyonuna geçiş sağlanabilirken kaynak durumları ise hem cihaz üzerinde yer alan ledler ile hem de harici yardımcı kontak çıkışları sayesinde görülebilir. Yardımcı kontaklar üzerinden jeneratör start-stop kontrolü sağlanabilir.