Otomatik Sigorta Nedir?

Silindirik Kartuş Sigorta Nedir?
21 Aralık 2019
Sinyal Lambaları
8 Ocak 2020

Elektrik tesisatının bulunduğu her yerde kullanılan otomatik sigortalar (minyatür devre kesiciler, MCB’ler) tesisatı ve tesisata bağlı elektrik cihazlarını aşırı akımlara ve kısa devrelere karşı koruyan bir devre elemanıdır. Otomatik sigortalar, elektrik tesisatında aşırı akım veya kısa devre oluşması durumunda bu durumu tespit ederek elektrik akımını keser. Böyle bir hata durumunda devreden çıkarak elektrik akımını kesen otomatik sigortanın tekrar devreye alınması işlemi manuel olarak veya Sigma otomatik sigorta tekrar kurma aksesuarı ile sağlanır.

SİGMA OTOMATİK SİGORTALAR NASIL SEÇİLİR?

Otomatik sigortalar; kutup sayıları, anma akımları, kısa devre kesme kapasiteleri ve açma karakteristiklerine göre seçilir. Otomatik sigortaların anma akımı, otomatik sigortanın bağlı bulunduğu devreden geçen akıma eşit veya büyük olması beklenir. Kısa devre kesme kapasiteleri, otomatik sigortanın bağlı bulunduğu noktadaki beklenen kısa devre akımından büyük olmalıdır. Otomatik sigorta açma karakteristiklerine göre kısa devre oluşması durumunda B eğrisi (B tipi) sigortalar nominal akımın 3 ila 5 katı arasında, C eğrisi (C tipi) sigortalar, nominal akımın 5 ila 10 katı arasında, D eğrisi (D tipi) sigortalar nominal akımın 10 ila 20 katı arasında devreyi açar. B tipi sigortalar, rezistif yüklerin ağırlıklı bulunduğu ev ve işyerlerinde, aydınlatma, priz, ısıtıcılar, PLC devrelerinde kullanılır. C tipi sigortalar endüktif yüklerin bulunduğu işletmelerde, transformatörler, flouresan lambalar, klima, buzdolabı, XRAY cihazları, UPS kesintisiz güç sistemleri gibi cihazların korunmasında kullanılır. D tipi sigortalar ise devreye girme anında çok yüksek akımların çekildiği işetmelerde, motorlar, punto makinaları, kaynak makinaları, sodyum buharlı lambaların korunmasında kullanılır.

NEDEN SİGMA OTOMATİK SİGORTA KULLANILMALI?

TS EN ve Avrupa standartlarına uygun olarak üretilen Sigma otomatik sigortalar kullanıcıya 125A’e kadar 3kA, 6kA, 10kA, 16kA kesme kapasiteli ürünleri ile geniş ürün seçim imkanı sunar. Sigma otomatik sigortalar TS EN standartlarında yer alan maksimum güç kaybı değerlerinden çok daha düşük güç kayıplarına sahiptir. 60 dereceye kadar yüksek sıcaklıkarda kullanıma uygun olarak üretilmektedir. 3kA, 6kA ve 10kA kısa devre akımı kesme kapasiteli Sigma otomatik sigortalar RoHs belgeli,10kA Sigma otomatik sigortalar TUV onaylı olarak Sigma fabrikasında üretilmektedir. Sigma otomatik sigortaların tüm plastik parçaları V0 yanmaz malzemeden üretilir. Ayrıca yüksek mekaniksel ve elektriksel ömüre de sahiptir. Sigma otomatik sigortalar ev ve işyerlerinde, sigorta kutularının içine ve elektrik panolarında, 35mm’lik DIN rayı üzerine monte edilir. Ayrıca DC doğru akım ile çalışan cihazların korunması için özel olarak üretilen Sigma DC otomatik sigortalar, güneş enerji sistemleri, kontrol sistemleri, kesintisiz güç kaynağı UPS, akü ve datacenter gibi uygulamalar için kullanılır.