Kompanzasyon Kontaktörü

Kaçak Akım Koruma Şalterleri
21 Aralık 2019
Silindirik Kartuş Sigorta Nedir?
21 Aralık 2019

Kompanzasyon sistemlerinde kullanılan kondansatörler, ilk devreye alınma anında yüksek frekanslı aşırı akımların çekilmesine sebep olur. Aşırı akım, sisteme bağlı diğer ekipmanların taşıyabileceği akımın üzerinde olduğu için, bu cihazların kullanım ömürlerinin kısalmasına veya arızalanmasına sebep olur. Oluşan yüksek akımları, üzerinde bulunan akım sınırlama dirençleri ile anma akımının 70 katına kadar sınırlandırabilen Sigma kompanzasyon kontaktörleri, devreye bağlı diğer ekipmanların ömürlerinin kısalmasını veya arızalanmasını engeller.

SİGMA KOMPANZASYON KONTAKTÖRÜ NASIL ÇALIŞIR?

Sigma kompanzasyon kontaktörleri; kontaktör, yardımcı kontak bloğu, mekanik kilitleme tertibatı ve akım sınırlama dirençlerinden oluşur. Kondansatörün ilk devreye girme anında çekilen, anma akımının 200 katına kadar varabilen çok yüksek akım değerleri, öncelikle yardımcı kontak bloğu üzerinden akım sınırlama dirençlerine aktarılır. Bu sayede akım, devreye bağlı diğer ekipmanlara zarar vermeyecek değerlere indirgenmiş olur.3-4ms süren yüksek akımın sınırlandırılması sonrası, akım normal çalışma değerlerine indirgenirken, yardımcı kontak bloğu devreden çıkar, akım kontaktörün ana kontakları üzerinden devresini tamamlar.

NEDEN SİGMA KOMPANZASYON KONTAKTÖRÜ KULLANMALIYIZ?

Sigma kompanzasyon kontaktörleri, kompanzasyon sistemleri için özel olarak üretilmektedir. Aşırı akım, kontaktörün ana kontaklarına ulaşmadan akım sınırlama dirençleri ile indirgenir. Bunun sonucunda, kontaktör kontakları, kompanzasyon sisteminin devreye alınmasında oluşan yüksek akımlara maruz kalmaz, kontaktör kontak ömürleri uzar, mekanik ve elektriksel zorlanmaların önüne geçilir. Ayrıca akım sınırlama dirençlerinin dış yüzeyinde kullanılan V0 yanmazlık özelliğine sahip özel makaron sayesinde yüksek akımların geçişi esnasında herhangi bir yangın riski oluşmasına izin vermez.

Sigma kompanzasyon kontaktörlerinde yardımcı kontak bloğu ile kontaktör arasındaki kilitleme sistemi, yardımcı kontak bloğu içerisine yerleştirilen mekanik kilitleme tertibatı ile sağlanır. Başka üreticilerde kompanzasyon kontaktörlerinde kullanılan mıknatıslar, zaman içerisinde mıknatıslık özelliğini kaybeder, bunun sonucunda kontaktörün çekim gücü azalarak kompanzasyon kontaktörünün arızalanmasına neden olabilir. Sigma kompanzasyon kontaktörlerinde mıknatıs yerine kullanılan mekanik kilitleme tertibatı sayeside kompanzasyon sisteminin güvenli çalışması ve uzun ömürlü olması sağlanır.