Kontrol ve Koruma Bir Arada, Sigma Motor Koruma Şalterleri

Kompakt Şalter Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
16 Temmuz 2021
Sigma Kompakt Devre Kesicili Otomatik Transfer Şalteri
9 Eylül 2021

Motor Koruma Şalterleri, motorlar için özel olarak geliştirilmiş koruma ve manuel kontrol elemanıdır. Bir motor devresi, motor koruma şalteri ile şalterin üzerinde bulunan butonlar üzerinden manuel olarak açılıp kapatılırken içerisinde bulunan koruma ünitesi sayesinde de termik ve manyetik olarak koruma altına alınır. Ayrıca motor koruma şalterlerinde termik korumayı sağlayan bi metal ünite, faz kaybı oluşması durumunda diğer fazlarda oluşan aşırı ısınma sonucu devreyi keserek koruma sağlar.

Motor sistemleri yük karakteristiği bakımından diğer yüklerden ayrışır, çünkü motorlar ilk devreye girme anında çok hızlı ve kısa süreli yüksek demeraj akımları çeker. İlk devreye girme anında yaşanan bu duruma karşı koruma, motorların akım-zaman grafiklerine uyumlu olarak üretilmiş özel bir devre elemanı olan motor koruma şalterleri ile sağlanmalıdır.

Neden Sigma Motor Koruma Şalteri Kullanmalı?

Sigma Motor Koruma Şalterleri, oldukça kompakt tasarımı ile elektrik panolarında yer tasarrufu sağlamasının yanında yüksek elektriksel ve mekanik dayanıklılığa sahip olarak üretilmektedir. Üzerinde bulunan termik ayar anahtarı, uygulamalarda kullanıcılara geniş çözüm sağlar. Ayrıca Sigma Motor Koruma Şalterleri gövde ve kapak malzemesi yüksek ısılara karşı yüksek direnç göstererek güvenliği ön planda tutar. 100kA e kadar kısa devre kesme kapasitesi sunan Sigma Motor Koruma Şalterleri, herhangi bir arıza akımı oluşması durumunda oldukça hızlı tepki süresi ile motor devreleri için en güvenilir korumayı sağlar.

Sigma Termik Röleler

Termik röleler motorları aşırı yük akımlarına karşı koruma altına almak için kontaktörler ile birlikte kullanılan elemanlarıdır. İçerisinde her faza ait bimetaller bulunur, sistemde aşırı akım oluşması durumunda bimetaller ısınarak bağlı bulunduğu kontaktör üzerinden motoru devre dışı bırakır. Termik röleler kısa devrelere karşı herhangi bir koruma sağlamadıkları için devrede ayrıca bir manyetik koruma elemanı kullanılması gerekir. Termik röleler, bimetal üzerinden koruma sağladıkları için sistemde faz kaybı oluşması durumunda diğer 2 fazda oluşan aşırı yüklenme etkisi ile devreyi açtırarak koruma sağlar.

Neden Sigma Termik Röleler Kullanılmalıdır?

TS EN 60947-4 1 e göre üretilen Sigma termik röleler kontaktörlere bağlı olarak kullanılabilmenin yanında 35 mm DIN ray montaj adaptörü ile birlikte bağımsız olarak ta kullanılabilme imkanına sahiptir. Sigma Termik Röleler, ayarlanabilir nominal akım ile manuel ya da otomatik devreye alma imkanı sunar. 10A açma sınıfında 1NO+1NC yardımcı kontaklı olarak üretilir.