Devre Kesici Aksesuarları

Kaçak Akım Koruma Şalterinde İstenmeyen Açmaların Nedenleri
13 Kasım 2020
Kaçak Akım Koruma Şalterlerinde Seçicilik
25 Kasım 2020

Devre Kesicilerde Kullanılan Düşük Gerilim Bobini Hangi Amaçla Kullanılır?

Devre kesicilerde sıkça kullanılan aksesuarlardan biri olan düşük gerilim bobini, elektrik devresine bağlı cihazları gerilim düşmesine karşı korumak amacıyla kullanılır. Besleme gerilimi, nominal değerinin %70 ile %20 oranına düşmesi durumunda devre kesicinin açmasını (trip) sağlar.

Devre Kesicilerde Kullanılan Alarm Kontağı Hangi Amaçla Kullanılır?

Devre kesiciler, bir hata durumu oluştuğunda otomatik olarak trip pozisyonuna geçer veya bakım onarım işlemleri için manuel olarak yetkili personel tarafından trip pozisyonuna alınır. Devre kesicinin trip pozisyonunda iken alarm kontağı veya diğer bir adıyla arıza ihbar kontağı bağlı bulunduğu sinyal vericiden uyarı sinyali vererek yetkili personelin uyarılmasını sağlamış olur.

Devre Kesicilerde Kullanılan Açtırma Bobini Hangi Amaçla Kullanılır?

Bazı durumlarda devre kesicinin uzaktan açtırılması gerekebilir. Açtırma bobini uçlarına harici bir gerilim uygulandığında devre kesicinin açmasını sağlar. Devre kesicinin uzaktan açtırılması gereken, örneğin sistemde bir arıza veya sisteme bağlı bir makinede kaza meydana gelmesi gibi durumlarda acil stop butonları ile son derece kolaylık sağlar.

Devre Kesicilerde Kullanılan Motor Mekanizması Hangi Amaçla Kullanılır?

Motor mekanizması uzak bir mesafeden devre kesiciyi kurma (ON), açtırma (OFF) veya daha önceden trip pozisyonuna geçmiş olan devre kesicinin kurulması işlevini görürüler. Örneğin, Motor Mekanizması, güç panosunun kumanda merkezine uzak olduğu durumlarda veya devre kesiciye sık açma kapama komutu verilmesi gereken durumlarda, şebeke jeneratör transfer uygulamalarında kullanılırlar.