Analog Zaman Saati Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Sigma Faz-Gerilim Koruma Röleleri
21 Mayıs 2021
Kompakt Şalter Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
16 Temmuz 2021

Zaman saatleri, kullanıcının önceden ayarladığı zaman dilimleri içerisinde, belirli saatlerde açılıp belirli saatlerde kapanması gereken bir elektrik devresini otomatik olarak açıp-kapayan cihazlardır.

Zaman Saatleri Nasıl Çalışır?

Analog zaman saatleri, diğer bir ismi ile mekanik zaman saatlerinin üzerinde bulunan döner kadran 24 saatte bir döngüsünü tamamlayarak başa döner. Döner kadran üzerinde sağa ve sola hareket ettirilebilen ve 15 dakikalık süreleri temsil eden tırnaklar bulunur. Bu tırnakların sağ(ON) veya sol(off) konuma alınması, analog zaman saatine bağlı bulunan sistemin 15 dk boyunca devreye girmesini yada devreden çıkmasını sağlar.

Analog zaman saatlerinin devreye alınması için öncelkli olarak döner kadran üzerinden güncel zamanın ayarlanması gerekir. Daha sonrasında analog zaman saatinin kontak çıkışı vermesi istenen zaman dilimleri ayarlanır. Böylece zaman saati güncel zamanı referans alarak ayarlanan saatlerde kontak çıkışı veriri. Son olarak analog zaman saatine 220V besleme gerilimi uygulanarak bağlantı ayarları kolayca tamamlanmış olur.

Zaman Saatleri Nerelerde Kullanılır?

Zaman saatlerinin kullanım yerleri oldukça geniştir. Belirli saatlerde çalışması yine belirlenen süre sonunda devreden çıkması istenen tüm uygulamalarda, örneğin Park sulama sistemleri, yol aydınlatma sistemleri, tarımsal sulama sistemleri, okul-işyeri zili, ısıtma-soğutma sistemlerinde kullanılır. Böylece bu sistemlerin kullanıcı müdahalesi olmadan otomatik olarak ve sadece istenilen süre kadar çalışması sağlanır.

Zaman Saati ve Zaman Rölesi Arasındaki Fark Nedir?

Zaman saati kullanıcının gerçek zamanı baz alarak girilen zamana göre kontak çıkışı verirken, zaman rölesi ise bobinin enerjilenmesinden sonra belirlenen süre sonunda kontak çıkışı verir. Örneğin bir sulama sisteminin çalışmasını zaman rölesi kullanılarak kullanıcının belirlediği bir saatten yine kullanıcının belirlediği bir saate kadar çalışması sağlanabilirken zaman rölesi ile bobin enerjilendikten belirli bir t süre sonra kontak çıkışı verilir.

  • 72 saat zaman rezervli, elektrik kesintisinde zaman ayarı 72 saat boyunca bozulmaz
  • Günlük periyotlu, belirlenen anahtarlama zamanları günlük tekrar eder.
  • Değiştirilebilir pile sahiptir
  • Üzerinde bulunan döner kadrandaki tırnaklar 15dk lık zaman dilimlerine karşılık gelir.Bu tırnakların manuel olarak değiştirilmesi ile kolayca zaman ayarı yapılır.
  • DİN rayına kolayca monte edilir