Alçak Gerilim Akım Transformatörleri

Sigma Otomatik Transfer Şalterleri İle İşletmeler Enerjisiz Kalmasın
6 Aralık 2019
Dikey Tip Sigortalı Yük Ayırıcıları
21 Aralık 2019

NASIL SEÇİLİR?

Akım Trafoları “primer” dediğimiz ana devreden geçen alternatif akımı, manyetik bir kuplaj etkisiyle çevirme oranı mertebesinde sekonder sargılara çeviren cihazlardır. Ölçüm amacıyla kullanılan akım transformatörleri ölçü ve kontrol cihazlarının sekonder uçlarına bağlanır bu sayede primer taraftaki gerilimden izole edilerek güvenli çalışma imkanı sağlanmaktadır.

Akım transformatörü seçiminde;

• Bara ölçüsü, İşletme gerilimi anma değeri (Un)
• Çevirme oranı (k)
• Doğruluk Sınıfı (Ölçüm Hassasiyeti) (cl)
• Uygulama Şekli
• Transformatörün gücü (Nn)
• Primer akım
• ve montaja göre ürün seçimleri ön plana çıkar.

Akım transformatörlerinin çalışma esnasında enerji altında bile montaj yapabilme kolaylığı sağlayan açılabilir (ayrılabilir) akım transformatörleri, dağıtım şirketlerinin kullandığı enerji ölçümü yapan sayaçlarda kullanılan mühürlü akım transformatörleri, elektrik panosu içerisinde kısıtlı alanlar olması nedeniyle yer tasarrufu sağlayan mini akım transformatörleri, jeneratör transfer panolarında kullanılan simit tipi akım transformatörleri gibi birçok çeşitleri bulunmakta.

20 A’den 5000 A’e kadar üretilen ve gerekli tüm testlerden geçirildikten sonra kullanıma hazır hale getirilen Sigma akım transformatörleri, Nikel kaplı bağlantı terminalleri sayesinde, kolay hızlı montaj imkanı sağlıyor.

Sigma Elektrik tesislerinde en son teknoloji ile üretilen akım transformatörleri endüstride kullanılan enerji analizörleri, multimetreler, ampermetreler, kompanzasyon röleleri, koruma röleleri ve diğer tüm ölçüm cihazları için hassas ölçümler yapmak için üretiliyor. Özellikle enerji kesintisi yapılmadan kolayca monte edilebilen açılabilir (ayrılabilir) akım transformatörleri sayesinde işletmelerde duruşlar nedeniyle olabilecek kayıpların önüne geçilebiliyor.

Sigma Elektrik gerek simit tipi akım transformatörleri, gerek mini tip akım transformatörleri bunların yanında mühürlü akım transformatörleri, baralı akım transformatörleri, açılabilir akım transformatörleri ve endüstri de en çok kullanım alanı olan standart (delikli) akım transformatörleri ile işletmelerde ki tüm uygulamalara ve ihtiyaçlara yönelik çözümler / ürünler üretmeye devam ediyor.