NH Sigortalar

Yeniden Kapama Üniteli Kaçak Akım Koruma Şalterleri Ve Otomatik Sigortalar
22 Ocak 2020
Sigma Açık Tip Güç Şalterleri, Güvenlik ve Emniyet İçin 6300A’e Kadar Çözüm Sunuyor
12 Şubat 2020

NH sigortalar, eriyen telli sigortalar grubundan olup aşırı akımlara (aşırı yük akımlarına ve kısa devre akımlarına) karşı içindeki telin ısı etkisi ile erimesiyle devreyi keserek koruma sağlar.

NH sigortalar başlıca;

  • Gümüş kontaklar
  • Kuvarz kum
  • Erime teli
  • Steatit gövde den oluşur.

NH SİGORTA ÇALIŞMA PRENSİBİ

NH sigorta içinde bulunan erime teli, devrede aşırı akım oluştuğunda ısınarak farklı noktalardan kopar. Erime telinin kopan parçaları arasındaki boşluklara kuvarz kumu dolarak elektrik iletimi tamamen kesilir. Elektrik iletiminin kesilmesi sırasında oluşan arkın zarar vermemesi için Sigma NH buşonlu sigortalar ısıya ve basınca dayanıklı steatit gövdeden imal edilir.

NH sigortalar yatay tip yük ayırıcıları içinde, dikey tip yük ayırıcıları içinde veya NH sigorta altlığı ile beraber kullanılabilir.

NH SİGORTA KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

NH bıçaklı sigorta buşonları üstün koruma özellikleri ve ekonomik olmaları nedeniyle alçak gerilim dağıtım şebekelerinde, endüstride, iş yerlerinde ve toplu konutlardaki elektrik dağıtım panoları, kompanzasyon panoları ve bina kofre girişlerinde ayrıca sokak aydınlatma panolarında oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

NH SİGORTA VE OTOMATİK SİGORTA ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

NH sigortalar ve otomatik sigortalar aşırı akımlara karşı koruma sağlamak için kullanılsalar da aralarında birçok temel farklılık bulunmaktadır. NH sigortaların kısa devre kesme kapasiteleri otomatik sigortaya göre çok daha yüksektir, kısa devre akımlarına karşı tepki süresi çok daha hızlıdır, aşırı yük akımlarına karşı tepki süresi ise yavaştır. NH sigortalar bir kez aşırı akıma maruz kaldığında yenisi ile değiştirilmesi gerekirken otomatik sigortalar tekrar tekrar kullanılabilir.

NEDEN SİGMA NH BIÇAKLI SİGORTA KULLANILMALIDIR?

Sigma NH bıçaklı sigortalar yüksek kesme kapasiteleri, kompakt boyutları TS EN ve IEC standartlarına tam uyumlulukları sayesinde güvenli koruma sağlar. Steatit malzemeden üretilen, ısıya ve basınca dayanıklı gövde ile aşırı akımın kesilmesi esnasında oluşan arkın herhangi bir tehlike arz etmeden güvenli bir şekilde sönümlenmesi sağlanır. Sigma NH bıçaklı sigortalar üst kapakta bulunan indikatörün (gösterge) yanısıra steatit gövde üzerinde de göstergeye sahiptir. Böylece özellikle yük ayırıcıları ile birlikte kullanılan NH sigortaların devre dışı kaldığı, NH sigortanın gövdesi üzerinden ve ayrıca steatit gövde üzerinde bulunan göstergenin kırmızı renge dönmesi ile kolaylıkla anlaşılır.